home page about us services support contacts  
PC - TV Servis opraví aj Váš počítač, či už vyhorel po búrke, alebo sa mu stala iná vec

Kompletný servis počítačov

Zahrieva sa Vám notebook? Máte príliš pomalý počítač. Nejde zapnúť, alebo ešte horšie, vyhorel po búrke? Nezúfajte a volajte PC - TV Servis. Poskytujeme kompletný servis notebookov, tabletov a počítačov všetkých značiek. Viac

                         
 
Radíme Vám:
     
  Údržba Vášho počítača 1: Profilaktika  
 

Zásady čistenia osobného počítača

Pre bežného užívateľa počítača sa odporúča čistenie skrinky s pomocou antistatickej handričky, prípadne jemné (s najnižším výkonom) vysávanie exteriérových častí, ako sú: ventilátory, zdroj, otvorené čítačky kariet, sloty pre usb. Vysávanie CD/DVD/ Blu-ray mechaník prenechajte radšej odborníkom.

Dodržiavanie zásad čistoty
1. Nekonzumujte jedlo a nápoje v blízkosti počítača.
2. Obmedzte fajčenie v okolí počítača.

Prach môže mať výrazný vplyv na spomalenie počítača
1. Používajte citlivé prachové filtre.
2. Doprajte počítaču vzduch – nikdy nezakrývajte ventilátor!
3. Medzi ventilátorom a stenou nechajte minimálne 10 cm medzeru.

Upozornenie! Slabé, alebo znemožnené prúdenie vzduchu do počítača, môže mať za následok prehrievanie súčiastok a ich následné trvalé poškodenie.

Profilaktika podľa odporúčaní PC - TV Servis
 

Čistenie počítača odborníkom

1. Vypnite počítač, odpojte ho zo zásuvky!

2. Pri externom čistení použite na zbavenie prachu antistatickú handričku, alebo jemne navlhčené papierové utierky vo vode prípadne v liehu (nepoužívajte rozpúšťadlá, ani rôzne čistiace prostriedky na plasty).

3. Nikdy nečistite interiér počítača tekutinami (ani chemickými prípravkami)!

4. Na čistenie jemných súčiastok používajte mäkký antistatický štetec.

5. Vysávaním hardware vo vnútri skrine sa vytvára množstvo statickej elektriny, ktoré môže mať za následok poškodenie komponentov, až trvalú nefunkčnosť počítača (prípady starších základných dosiek). Pri vysávaní nikdy neprikladajte vysávač priamo na súčiastky, ani sa ich iným spôsobom nedotýkajte! Dajte pozor na sací výkon vysávača pri čistení základnej dosky, grafickej karty, zvukovej karty, televíznej karty, sieťovej karty, RAMky,... nakoľko môže dôjsť k samotnému povysávaniu čipov a slotov.

6. Za nemenej efektívne čistenie interiérových častí sa považuje čistenie stlačeným vzduchom, určeným pre vyfúkavanie prachu a nečistôt zo zle prístupných miest. Keďže stlačený vzduch nemá každý, je možnosť ho kúpiť v sprejovej forme, no cena mnohokrát odrádza spotrebiteľa.

7. Použitie kompresora je taktiež jedna z možností, ako „vyfúknuť“ špinu z Vášho počítača von, no treba zvážiť, či má kompresor kvalitný filter a spolu so vzduchom nefúka čiastočky oleja. To zistíme použitím kompresora cez bielu vreckovku.

Situácie:

 1. Povysávali ste počítač, spustili, chvíľu išiel, zrazu len zápach a vypne sa?

  S najväčšou pravdepodobnosťou zato môže elektrostatický výboj. V tomto prípade nastáva situácia „Pokus – omyl“ a výmena hardware.

 2. Zle načítava, alebo vôbec nenačítava CD / DVD disky?

  S najväčšou pravdepodobnosťou je znečistená CD-ROM, ktorú vyčistíme pomocou čistiacich CD, alebo je znečistené samotné médium, ktoré vyčistíme za pomoci bavlnenej, prípadne flanelovej handričky a vody. Čistenie médií sa vykonáva od stredu disku smerom k vonkajšej strane a nie v dráhe zápisu!
Rady PC - TV Servis
Čistenie monitora, skenera, myši, klávesnice, tlačiarne...

Na čistenie vypnutého monitora a skenera je vhodné použiť papierové utierky (aby povrch nezostal poškriabaný) a vhodnú čistiacu emulziu. Nikdy nenanášajte emulziu priamo na monitor, ale najskôr na utierky.

Na čistenie klávesnice, myši a tlačiarne použite navlhčenú handričku vodou alebo liehom, prípadne na ťažko dostupné miesto stlačený vzduch. 
  Údržba Vášho počítača 2: Softvérová profilaktika  
 

Softvérová profilaktika počítačov obsahuje:

 • nastavenie PC
 • optimalizácia štartu systému
 • čistenie, defragmentácia, oprava registrov
 • low-level defragmentácia disku
 • odstránenie pozostatkov po nedokončených inštaláciach a odinštaláciach programov
 • odstránenie zvyškových súborov ( temp, history, cache )


  Softvérovú profylaktiku doporučujeme robiť pravidelne aspoň 1x ročne. Zabezpečí udržanie výkonu PC, zrýchli jeho prevádzku, zvýši bezpečnosť uložených dát
 
PC - TV Servis päta
O nás | Galéria | Naše služby | FAQ| Kontakt
Copyright © PC - TV Servis, dizajn: NewBridget